Sadomasochizm a odmienne stany świadomości

Sadomasochizm przez długi okres czasu uważany był za patologię. Jednak podczas badań psychologicznych osób zainteresowanych BDSM, nie udało się znaleźć dowodów, że praktyki takie są szkodliwe. Jedno badanie opublikowane w maju 2013 roku, pokazało nawet, że osoby praktykujące BDSM w niektórych obszarach wypadają lepiej niż ogólna populacja. Obecnie, podręcznikowa psychiatryczna definicja BDSM, to Parafilia, lub nietypowa fiksacja seksualna, ale klasyfikowane jest jako zaburzenie, tylko jeśli wywołuje szkody u osoby praktykującej lub jej otoczenia.

James Ambler, absolwent psychologii na uniwersytecie Northern Illinois postawił pytanie: Jeśli sadomasochizm nie jest patologią jak kiedyś wierzono, to dlaczego niektórzy ludzie angażują się w te bolesne zachowania seksualne?

Moc pochodząca z bólu

Aby odpowiedzieć na to pytanie Abler zaprosił do badania 14 osób ze społeczności SM, które zdeklarowały się jako Switch (lubiące zarówno zadawać, jak i otrzymywać ból). Dziesięcioro z nich które były kobietami, zgodziło się na jedną noc losowo wcielić w jedną z ról (dominującą lub uległą). Przed jak i po badaniu, ochotnicy wzięli udział w teście poznawczym Efektu Stroopa. Wypełnili również kwestionariusz, w którym określili swoje doświadczenie Przepływu podczas doświadczeń sadomasochistycznych.
Wyniki badania pokazały, że osoby które otrzymywały ból gorzej wypadły w teście Efektu Stroopa – nastąpiło u nich krótkotrwałe obniżenie aktywności mózgu w grzbietowo-bocznej korze przedczołowej. Region ten jest powiązany z kontrolą wykonawczą, pamięcią roboczą oraz innymi funkcjami wyższego poziomu.

Ból odczuwany podczas seksu sadomasochistycznego może sprawiać, że mózg przekierowuje przepływ krwi z tego regionu, powodując subiektywnie odmienny stan świadomości, a przy okazji atrakcyjność SM. Częściowo powodem, dla którego aktywności SM mogą być tak ekstremalne, na pewnym poziomie, jest szczególnie skuteczne powodowanie, że mózg zmienia dystrybucję przepływu krwi. Osoby, które zadają ból również czerpią z tego korzyści. Obie strony podczas badania odnotowały podobne poziomy Przepływu.

Powiązane artykuły

9 mitów na temat BDSM

Kończy się rok 2016. Czas kiedy miliony kobiet na całym świecie oddałyby swe serca (i pochwy) Christianowi Greyowi – fikcyjnemu bohaterowi, którego sporą część życia wypełnia BDSM. Wprawdzie 50 twarzy Greya ma się świetnie, zwłaszcza że zbliża się premiera filmowa drugiej części, to nadal w powszechnym obiegu funkcjonuje wiele mitów związanych z BDSM. Spróbujmy się z nimi rozprawić…

Jakie cechy powinien posiadać dobry dominujący?

Posłuszna niewolnica (lub dwie) na każde twoje skinienie, gotowa i chętna poddać się każdemu seksualnemu kaprysowi, bez względu na to, jak bardzo jest on nieprzyzwoity. Nie, nie jesteś dziwny – może trochę perwersyjny, ale nie dziwny. W społeczności BDSM można by powiedzieć, że jesteś dominującym (dominą, dominantem, domem, itd.). Jednak urzeczywistnienie tej fantazji jest często o wiele trudniejsze, niż można sobie wyobrazić. Nie tylko wymaga to prawdziwej chęci kontrolowania, ale również wielu innych cech, z których niektóre mogą Cię zaskoczyć.

Odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

eleven − three =